Adres i dojazd

Zalew "Antoniów" położony jest pomiędzy Radoszycami a Grodziskiem, w województwie świętokrzyskim, przy trasie Końskie - Włoszczowa.

26-230 Radoszyce/ Grodzisko
Zalew Antoniów

Zalew "Antoniów", Radoszyce

O zalewie

Zalew Antoniów powstał w dolinie rzeki Plebanki w 2019 roku. Jego nazwa pochodzi od czynnej w tym miejscu pod koniec XVIII w. huty, a znajduje się pomiędzy Radoszycami a Grodziskiem. Zalew ma 23 ha lustra wody, 3,5 km ścieżki pieszo-rowerowej wokół i dwie piaszczyste plaże. Maksymalna głębokość zalewu to 3,6 m, a średnio wynosi ona około 1,8 m. Jego objętość to około 500 tys. metrów sześciennych. Zalew pełni funkcję nie tylko turystyczną, ale również retencyjną, co w dobie katastrofy klimatycznej nie pozostaje bez znaczenia.

 

W sezonie, bezpieczeństwa w wyznaczonym do kąpieli miejscu pilnują ratownicy. Przy zalewie są: parkingi, toalety, przebieralnie, ławeczki, działają punkty gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

 

Warto wspomnieć, że okolice zalewu w Radoszycach są wyjątkowo malownicze i ciekawe. Wokół zalewu można podziwiać piękne widoki klasycznej polskiej świętokrzyskiej wsi: łąki, pola, lasy. W odległości ok. 2 km w linii prostej, znajduje się zabytkowy cmentarz żydowski.