Adres i dojazd

Zalew "Antoniów" położony jest pomiędzy Radoszycami a Grodziskiem, w województwie świętokrzyskim, przy trasie Końskie - Włoszczowa.

26-230 Radoszyce/ Grodzisko
Zalew Antoniów

Zalew "Antoniów", Radoszyce

Burmistrz Radoszyc zachęca do inwestowania

21 marca 2021

Zalew Antoniów na rzece Plebance w Radoszycach przyciąga turystów. Włodarze miasta zachęcają przedsiębiorców do inwestycji na terenach przy zalewie, będących w trakcie doposażania. Lista aktywności miasta w różnych obszarach potrafi zaimponować.

 

Zalew Antoniów na rzece Plebance stał się perełką na turystycznej mapie gminy Radoszyce. O jego powstanie zabiegano od ponad 30 lat i choć wydawało się to niemożliwe, to dzięki uporowi burmistrza Michała Pękali w minione wakacje 23-hektarowy zbiornik powitał pierwszych gości, nie tylko z Radoszyc, ale także z ościennych miejscowości.

 

– Naszym celem było nie tylko zapewnienie miejsca do wypoczynku i rozrywki, ale także retencja i ustabilizowanie gospodarki wodnej. W poprzednich latach gmina zmagała się zarówno z suszą, jak i powodziami, dlatego zasilenie wód podziemnych, ale przede wszystkim zabezpieczenie podczas wezbrań, stało się koniecznością – mówi Michał Pękala, burmistrz Gminy Radoszyce.

 

Zagospodarowany został także teren wokół zalewu. Utworzono ścieżki rowerowe, chodnik oraz kładkę nad rzeką Plebanką. Dzięki utworzeniu tratwy wodującej, schronienie i miejsce gniazdowania znalazły tam również łabędzie. Co więcej, gmina wspólnie z Nadleśnictwem Ruda Maleniecka przeprowadziła akcję sadzenia drzew wzdłuż linii brzegowej. Świerki i dęby mają symbolizować statystycznego mieszkańca gminy oraz każde nowo narodzone dziecko.

 

Więcej szczegółów dostępnych w Monitorze Rynkowym